Liverpool College, Sefton Park

 

   

 

 

 

 

 

Names on Memorial
BIOGRAPHY RANK FORENAME SURNAME REGIMENT MEDAL OTHER
Commonwealth War Graves Commission


  T D ADAMS
Commonwealth War Graves Commission


  W G ALEXANDER
Merseyside Roll of Honour


  EAPPLEBY
The People of North-West Wirral and the Great War


  G W ASHBY
The People of North-West Wirral and the Great War


  J FASHBY
Commonwealth War Graves Commission


  EASHCROFT
Commonwealth War Graves Commission


  F W BADDELEY
Commonwealth War Graves Commission
also South African War Graves Project

  S T BARR
Merseyside Roll of Honour
also The Battle of Bellewaarde

  A G BARTLETT
Merseyside Roll of Honour


  W F BICE
Commonwealth War Graves Commission


  A R BODEY
Commonwealth War Graves Commission
also Christ Church, Oxford

  F H BOWRING
St Helens Rolls of Honour
also St Helens Soldiers

  A H BRADLEY
St Helens Rolls of Honour
also St Helens Soldiers

  G A BRADLEY
Commonwealth War Graves Commission


  H CBRETT
Merseyside Roll of Honour


  ABUCHANAN
Commonwealth War Graves Commission


  Norm QuayleBURNYEAT
Merseyside Roll of Honour


  T S BUSTARD
Commonwealth War Graves Commission


  E S CAPSTICK
British Military History


  ACHAVASSE
Wikipedia
also RAMC in the Great War
also Liverpool Pembroke & Sefton Harriers
  N G CHAVASSE VC & bar
Commonwealth War Graves Commission


  R S CLARKE
Commonwealth War Graves Commission


  G E C CLAYTON
Merseyside Roll of Honour
also Halewood War Memorial

  E MCOHAN
Merseyside Roll of Honour
also Liverpool Exchange Newsroom War Memorial

  H MCOHAN
Merseyside Roll of Honour


  ACOLLINS
Commonwealth War Graves Commission
also Masonic Great War Project

  J W I COLLINSON
Commonwealth War Graves Commission


  D W COWAN
Commonwealth War Graves Commission


  E H COWAN
Merseyside Roll of Honour


  F G COWMAN
Merseyside Roll of Honour


  Robt JosephCOWMAN
Commonwealth War Graves Commission


  G O CRIPPEN
Commonwealth War Graves Commission


  W A C DAVEY
Commonwealth War Graves Commission


  L E DAVIS
Commonwealth War Graves Commission


  G MDAWSON
Commonwealth War Graves Commission


  WDE CAUX
Commonwealth War Graves Commission


  MDUNCAN
Commonwealth War Graves Commission


  WEILLS
St Helens Rolls of Honour
also St Helens Soldiers

  W R ELLISON
Merseyside Roll of Honour


  MGABRIELSEN
Merseyside Roll of Honour


  A A GEDDES
Merseyside Roll of Honour


  W MGEDDES
Commonwealth War Graves Commission
also Service Records Library and Archives Canada

  DGILLISON
Merseyside Roll of Honour
also The Loyal North Lancashire Regiment (1914-1918)

  JHAILWOOD
Merseyside Roll of Honour


  A A HARRIS
Merseyside Roll of Honour


  R D HARRISON
Merseyside Roll of Honour


  W A HARRISON
Commonwealth War Graves Commission
also Service Records Library and Archives Canada

  R V HARVEY
Commonwealth War Graves Commission


  H W L HENERY
Commonwealth War Graves Commission


  J DHERRING
Commonwealth War Graves Commission


  A T HEYWOOD
Merseyside Roll of Honour


  Harold CrisHICK19 KLR
Merseyside Roll of Honour
also Masonic Great War Project

  PHICK
Commonwealth War Graves Commission


  DHOBART
Commonwealth War Graves Commission


  H J P HOPKINSON
Commonwealth War Graves Commission


  J CHORN
Merseyside Roll of Honour


  W A HORNER
Commonwealth War Graves Commission


  C N HUDSON
Commonwealth War Graves Commission


  C K IMISON
St Helens Rolls of Honour
also St Helens Soldiers

  F W JACKSON
Merseyside Roll of Honour
also St Anne's Great War Memorial, Stanley

  P S JACKSON
Merseyside Roll of Honour
also St Anne's Great War Memorial, Stanley

  R S JACKSON
Merseyside Roll of Honour


  WJACKSON
Commonwealth War Graves Commission


  H DJONES
Commonwealth War Graves Commission


  J H R JONES
Merseyside Roll of Honour


  SJONES
Commonwealth War Graves Commission


  S G JONES
Commonwealth War Graves Commission


  W J JONES
Merseyside Roll of Honour


  AJOWETT
Commonwealth War Graves Commission


  Cuthbert HaKIRKUS
Commonwealth War Graves Commission


  R A LLOYD
Commonwealth War Graves Commission


  S T LLOYD
Commonwealth War Graves Commission


  E H LOMAX
Commonwealth War Graves Commission


  A T LUNT
Merseyside Roll of Honour


  A A MACLENNAN
Commonwealth War Graves Commission


T H  MADDEN
Merseyside Roll of Honour


  C R MADDOX
Commonwealth War Graves Commission


  L BMILL
Liverpool Exchange Newsroom War Memorial


  W S MONTGOMERY
Commonwealth War Graves Commission


  J LMUIR
Commonwealth War Graves Commission


  W J NEWTON
Commonwealth War Graves Commission


  FNISBETT
Merseyside Roll of Honour


  J A PHILLIPS
Commonwealth War Graves Commission


  H CPICKERING
Halewood War Memorial


  F R PLUMMER
Merseyside Roll of Honour
also Service Records Discovering Anzacs

  W W POTTER
Merseyside Roll of Honour


  J R L PULLEN
Commonwealth War Graves Commission


  H RPURDON
Commonwealth War Graves Commission


  R G PURDON
Commonwealth War Graves Commission


  C E RAWLINS
Merseyside Roll of Honour


  FRICHARDSON
Commonwealth War Graves Commission


  A W RICHMAN
Merseyside Roll of Honour


  ERIGBY
Commonwealth War Graves Commission


  G BROBERTS
Commonwealth War Graves Commission


  R W C RODGERS
Prescot Roll of Honour


  C H ROWED
Commonwealth War Graves Commission


  R C SALISBURY
Commonwealth War Graves Commission


  W F SCOTT
Commonwealth War Graves Commission


  J NSERGIADES
Merseyside Roll of Honour


  KSINCLAIR
Merseyside Roll of Honour


  R BSINGLEHURST
Commonwealth War Graves Commission


  NSNELSON
St Helens Rolls of Honour
also St Helens Soldiers
also Service Records Library and Archives Canada
  RSPEEDEN
Commonwealth War Graves Commission


  G V THARRATT
Merseyside Roll of Honour


  E P J TINNE
Commonwealth War Graves Commission


  C W TOMKINSON
Commonwealth War Graves Commission


  ITREASURE
Birkenhead 1914 - 1918
also The-Bond-of-Sacrifice

  ATWENTYMAN
Commonwealth War Graves Commission


  J FVENMORE
Liverpool Exchange Newsroom War Memorial


  H CWAINWRIGHT
Commonwealth War Graves Commission


  A H WALKER
Merseyside Roll of Honour


  A N WALKER
Commonwealth War Graves Commission
also The-Bond-of-Sacrifice

  R C WALTON
Merseyside Roll of Honour


  GWARRINGTON
Commonwealth War Graves Commission
also The-Bond-of-Sacrifice

  AWATERHOUSE
Commonwealth War Graves Commission


  L T WEST
Commonwealth War Graves Commission


  CWHITLEY
Commonwealth War Graves Commission


  A T WILLIAMS
Commonwealth War Graves Commission


  J RWILLIAMS
Commonwealth War Graves Commission


  W H T WILLIAMS
Commonwealth War Graves Commission


  J A WOOD
Birkenhead 1914 - 1918


  W G WOODIN
Commonwealth War Graves Commission


  B W YORKE-LODGE
Merseyside Roll of Honour
also Masonic Great War Project
also Service Records Library and Archives Canada
  J O S YOUNG
Merseyside Roll of Honour


  T L YOUNG
 

Further sources of information

 
 
 
The following have Lost their lives in the Service of their Country.
2nd Lt William G ALEXANDER 7th Batt KLR at FESTUBERT 16/05/1915 1904-1910
Capt George W ASHBY 6th Batt LONDON REGIMENT FRANCE 27/09/1915 1904-1905
Lt Ernest ASHCROFT 7th Batt DEVON REGIMENT FRANCE 25/09/1915 1896-1900
Lt Samuel Tudor BARR 3rd Batt HUSSARS FLANDERS 25/02/1915 1891-1900
Cpl Arthur G BARTLETT 10th (Scottish) Batt KLR HOOGE 16/06/1915 1904-1904
Pte Alan BUCHANAN 10th (Scottish) Batt KLR HOOGE 16/06/1915 1906-1907
Lt George O CRIPPEN 5th Batt SOUTH LANCS REGIMENT FLANDERS 14/05/1915 1896-1898
2nd Lt Leo Edwin DAVIS 5th Batt MANCHESTER REGIMENT Missing believed killed DARDANELLES 1910-1912
2nd Lt William R ELLISON RFA of wounds FLANDERS 20/06/1915 1908-1910
Capt William M GEDDES 2nd Batt WILTSHIRE REGIMENT FRANCE 25/02/1915 1896-1905
Capt Ernest E HANEWINKEL 19th Batt LONDON REGIMENT FRANCE 31/08/1915 1892-1898
Capt Robert V HARVEY 7th Batt CANADIAN INFANTRY wounds received near YPRES 28/04/1915 1884-1891
Lt Hugh J P HOPKINSON RE wounds at DARDANELLES 06/11/1915 1902-1905
Pte Harry D JONES HAC FLANDERS 16/06/1915 1902-1904
2nd Lt Robert Arthur LLOYD 4th Batt KLR FLANDERS 27/04/1915 1904-1910
Pte Samuel T LLOYD 6th (Rifle) Batt KLR wounds received near YPRES 04/05/1915 1901-1906
2nd Lt Thomas H MADDEN 1st Batt KLR GIVENCHY 10/03/1915 1904-1913
Capt William S MONTGOMERY 6th Batt KLR near NEUVE CHAPELLE 13/03/1915 1891-1899
2nd Lt PHILIP C NOSWORTHY 3rd Batt CHESHIRE REGIMENT Missing believed killed 1905-1914
2nd Lt Harold S PICKERING LANCASHIRE FUSILIERS YPRES 07/07/1915 1901-1903
Cadet John R PULLEN HMS Monmouth Off CHILE 01/11/1914 1910-1911
Cpl Ernest RIGBY Motor Cyclist attached to 15th HUSSARS in action at YPRES 12/11/1914 1897-1905
2nd Lt George B ROBERTS 1st Batt MANCHESTER REGIMENT FLANDERS 07/05/1915 1907-1911
Capt Walter Falconer SCOTT 59th SCINDE RIFLES FF YPRES 1889-1899
Lt George V THARRATT 4th Batt KLR in hospital ship Anglia 17/11/1915 1906-1912
Lt Ernest P J TINNE ROYAL NAVAL RESERVE HMS Hogue 1895-1896
Capt Arthur TWENTYMAN 10th (Scottish) Batt KLR FLANDERS 02/12/1914 1887-1892
Lt Richard C WALTON 9th GHURKAS YPRES 07/11/1914 1897-1904
2nd Lt Arved WATERHOUSE ROYAL LANCASHIRE REGIMENT AISNE 1899-1900
Wounded.
2nd Lt G E BRADBURY 4th Batt CHESHIRE
H CAPPER CANADIAN EXPEDITIONARY FORCE
Lt T C CLARKE RAMC
Capt J A ECKES 7th Batt KLR
2nd Lt E GARDINER 9th Batt KLR
Lt J C GOODWIN KINGS OWN LANCASTER REGIMENT
Lt D HOBART 24th PUNJABIS
F HOPWOOD 10th (Scottish) Batt KLR
2nd Lt M V JONES 7th Batt RWF
2nd Lt S JONES ROYAL WELSH FUSILIERS
Lt S G JONES ROYAL NAVAL DIVISION (Anson Battery)
Capt H G KEET 5th Batt KLR
H J G LAING 1st CANADIAN CONTINGENT
2nd Lt W E LLOYD 10th (Scottish) Batt KLR
2nd Lt A T LUNT 6th (Rifle) Batt KLR
2nd Lt W S MacCUNN SCOTTISH BORDERERS
2nd Lt R MACDONALD 15th Batt KLR
Lt A M McGILCHRIST 10th (Scottish) Batt KLR
2nd Lt L B MILL 10th (Scottish) Batt KLR
2nd Lt J D SALMON 5th Batt CHESHIRE REGIMENT
Capt D G H H SCOTT TUCKER 1st Batt KLR
Missing.
Capt T D ADAMS 1st WEST LANCASHIRE BRIGADE RFA
Lt K A GEMMELL 10th (Scottish) Batt KLR
2nd Lt P C NOSWORTHY 3rd Batt CHESHIRE REGIMENT
Died.
2nd Lt G E C CLAYTON Lt MARINES
2nd Lt E M COHAN RFA
Capt P HICK RAMC (T) 1st WESTERN GENERAL HOSPITAL
2nd Lt W A HORNER 15th Batt KLR
Major W J NEWTON 4th Batt CHESHIRE REGIMENT
Mentioned in Despatches.
2nd Lt A F BEHREND 4th Batt EAST LANCS REGT  
Lt D HOBART 24th PUNJABIS  
2nd Lt T H MADDEN 1st Batt KLR  
Temp Major E A ROSE ASC  
Capt D G H H SCOTT-TUCKER 1st Batt KLR  
Capt T R WILSON WORKS CO LANCS FORTRESS RE    
Cross of the Legion of Honour.
2nd Lt F W JACKSON 1st WEST LANCS FIELD CO, RE    
The following are on Active Service.
  M L ABRAHAMS KING EDWARD'S HORSE    
2nd Lt E C ADAM 6th (Rifle) Batt KLR    
Senior Chaplain-Col W J ADAMS WEST LANCS Div 1st WEST LANCS BRIGADE RFA    
Capt W N ADAMS 1st WEST LANCS BRIGADE RFA    
Lt W AIKMAN 1st LANCS Batt 1st WEST LANCS BRIGADE RFA    
2nd Lt E APPLEBY RFA    
Lt J F ASHBY 3rd Batt CHESHIRE REGT    
  V ATHERTON 3rd City Batt KLR    
2nd Lt E L AUSTIN 15th (Service) Batt KLR    
  F W BADDELEY ARMY CYCLISTS' CORPS    
Surgeon-Capt F W BAILEY 3rd WEST LANCS BRIGADE RFA    
2nd Lt J N L BAKER 16th (City) Batt KLR    
2nd Lt A F BEHREND 4th EAST LANCS REGT    
Capt F A BELAM RAMC Special Reserve    
2nd Lt R H BELAM RGA    
Capt H C Forbes BELL 73rd CARNATIC INFANTRY (INDIAN ARMY)    
  W BELOE SPECIAL ENGINEERS' Batt ROYAL MARINES    
  L BENEDICT 10th (Scottish) Reserve Batt KLR    
  F C BENNETT SCOTTISH HORSE    
2nd Lt S BENNETT WEST YORKS REGT    
Capt C A BERNARD RAMC    
  P A BINGHAM 6th (Rifle) Batt KLR    
2nd Lt F H BISHOP NORTH STAFFS REGT    
Lt G S A BISHOP RAMC    
2nd Lt J R BLABEY 1st (City) Batt KLR    
2nd Lt A R BODEY 7th Batt KLR    
2nd Lt C A BORASTON 2nd FIELD CO RE LOWLAND DIVISION    
  F R BORASTON 20th Batt KLR    
Sergt Hon W BORTHWICK INNS OF COURT BATT    
Lt H BOUSFIELD HMS Skirmisher    
  A F BOWER 1st WEST LANCS FIELD AMBULANCE RAMC (T)    
Capt F H BOWRING 1st City Batt KLR    
2nd Lt G E BRADBURY 4th Batt CHESHIRE REGT    
Lce Corpl A H BRADLEY 3rd WEST LANCS DIV RE SIGNAL SECTION    
  G H BRADSHAW 1st City Batt KLR    
2nd Lt S E J BRADY 1/3rd LONDON REGT    
  L R BRANCH HUSSARS    
2nd Lt S BRASSEY-EDWARDS LANCS FORTRESS RE    
2nd Lt J E BREEZE 2nd Batt 5th CHESHIRE REGT    
Lt R H BREMNER WEST LANCS ASC    
Lt H C BRETT 6th MANCHESTER REGT    
Lt-Surgeon R BROCKMAN HMS Amphitrite    
2nd Lt W D BROCKMAN 9th LONDON REGT    
Lt J N L BRYAN 8th Batt KLR    
Capt N Q BURNYEAT EAST LANCS RFA    
  C BUSBY RAMC 1st WEST LANCS FIELD AMBULANCE    
Major D A CAMPBELL 10th (Scottish) Batt KLR    
Lt Dental Officer P G CAPON NORTHERN COMMAND    
  R S CAPON INNS OF COURT OTC    
  H CAPPER CANADIAN EXPEDITIONARY FORCE    
  E S CAPSTICK 1st City Batt KLR    
2nd Lt W F CAREY RGA    
  C G CARROTHERS 14th Batt KLR    
Lt E CARROTHERS 14th Batt KLR    
Lt R H CARSON QUEENSLAND DIVISION, AUSTRALIAN EXPEDITIONARY FORCE    
2nd Lt W H CARTER 2/6th GURKHA REGT    
Capt R A CHANDLER 7th Batt KLR    
2nd Lt A CHAVASSE 11th Batt KLR    
Temporary Chaplain to the Forces C M CHAVASSE      
Lt F B CHAVASSE RAMC    
Surgeon-Lt N G CHAVASSE 10th (Scottish) Batt KLR    
Lce-Corpl C S CLARKE CANADIAN CONTINGENT    
Capt D H CLARKE RAMC    
  H CLARKE 17th Batt KLR    
  J H CLARKE 1st (City) Batt KLR    
  R S CLARKE DENBIGHSHIRE HUSSARS    
Lt T C CLARKE RAMC    
2nd Lt J CLEGG 13th Batt KLR    
Headquarter Staff N CLEGG 3rd Army    
2nd Lt W B COCHRAN 19th Batt KLR    
2nd Lt L H COCKRAM 9th Batt KLR    
Capt W M COHAN 1st WEST LANCS RFA    
Lt S COLLINGWOOD RGA    
2nd Lt J L COLLINSON 3rd Batt SOUTH LANCS REGT    
Capt R N COOK 5th Batt SOUTH LANCS REGT    
2nd Lt A L CORLETT 5th Batt SOUTH LANCS REGT    
2nd Lt A E COUNCELL ASC HORSE TRANSPORT DEPOT    
2nd Lt E H COWAN 2/1st LANCS Batt RGA    
Lt G K COWAN 10th (Scottish) Batt KLR    
  N COWDEN 10th (Scottish) Batt KLR    
  F G COWMAN 6th (Rifle) Batt KLR    
  R J COWMAN 1st (City) Batt KLR    
  C W COX 1st LANCS RGA    
  F L COX KING EDWARD'S HORSE    
  G A COX LANCS HUSSARS    
2nd Lt J CROSFIELD 2nd LONDON REGT ROYAL FUSILIERS    
  C E CUNNINGHAM 17th Batt CHESHIRE REGT    
  W A CURTIS 10th (Scottish) Batt KLR    
Lt J DANIELS RHA    
Capt C DAVENPORT 8th Batt SHERWOOD FORESTERS    
Lt F DAVEY SOUTH AFRICAN BORDER RIFLES    
2nd Lt G B DAVEY 10th (Scottish) Batt KLR    
2nd Lt A G DAVIDSON 10th (Scottish) Batt KLR    
2nd Lt R A DAVIDSON DENBIGHSHIRE HUSSARS    
Lt W P DAVIDSON RNVR Examining Officer Mersey Defences    
Staff-Sergt H DAVIES WEST DIV ASC    
  O H S DAVIES SOUTH WALES BORDERERS    
Lt G M DAWSON 19th Batt KLR    
Lt T W DAWSON 7th Batt KLR    
  J R DICKINSON 8th Batt KING'S OWN ROYAL LANCASTER REGT    
  F R DOWNHAM KING EDWARD'S HORSE    
  K D DOWNHAM RAMC    
  W E DRAPER KING EDWARD'S HORSE    
2nd Lt A O DREW THE BORDER REGT    
2nd Lt G E DUMBELL 13th ROYAL WARWICK REGT    
2nd Lt J N DUNCAN 7th Batt KLR    
2nd Lt M DUNCAN 4th Batt CHESHIRE REGT    
  H C ECCLES 6th (Rifle) Batt KLR    
Capt J A ECKES 7th Batt KLR    
2nd Lt T R EDMONDSON 1st Batt KLR    
2nd Lt Lewis EDWARDS 19th Pioneer Batt WELSH REGT    
Lt W EILLS 1st WEST LANCE BRIGADE RFA    
  H C ELLIOTT ASC MECHANICAL TRANSPORT    
  C T ELLIS INNS OF COURT BATT    
2nd Lt L S ELTON 57th WEST LANCS DIV CYCLISTS' CORPS    
  A C EVANS      
Capt J EVANS (MD) 6th Batt ROYAL WELSH FUSILIERS    
2nd Lt R B FAIRCLOUGH 4th Batt SOUTH LANCS REGT    
Rifleman J G FAZAKERLEY 6th (Rifle) Batt KLR    
2nd Lt S A FIELD ROYAL MARINES    
2nd Lt J J FISCHER WELSH DIVISIONAL ENGINEERS    
2nd Lt J H FLETCHER 11th Batt SOUTH LANCS REGT    
2nd Lt E FOSTER 5th Batt KLR    
  F H FULLAGAR 6th (Rifle) Batt KLR    
  M G GABRIELSEN KING EDWARD'S HORSE    
2nd Lt E GARDINER 9th Batt KLR    
2nd Lt A A GEDDES ASC    
2nd Lt H H GEDDES 3rd WEST YORKS REGT (PRINCE OF WALES')    
2nd Lt A A GEMMELL 10th (Scottish) Batt KLR    
Capt W P GIBBONS 23rd (Service) Batt MANCHESTER REGT    
  D GILLISON 31st CANADIAN CONTINGENT    
Lt F H GLOVER 5th Batt KLR    
Capt Prof E E GLYNN RAMC    
Temp Capt C B GLYNN 3/10th (Scottish) Batt KLR    
Lt F GLYNN-WHITTLE ASC    
Lt J C GOODWIN KING'S OWN ROYAL LANCASTER REGT    
2nd Lt J C GORDON LANCS AND CHESHIRE RGA    
  T S GRACIE RED CROSS SERVICE    
2nd Lt E P T GRAY 2nd BRIG SCOTTISH HORSE    
Staff Lt G GRAY TRENCH WARFARE DEPT    
Capt H T C L GREEN 2/4th Batt CHESHIRE REGT    
Capt F S GREENHOUSE MOUNTED INFANTRY (INDIAN ARMY)    
2nd Lt H L GREENLEAVES 6th MANCHESTER REGT    
Lt J B GRIERSON WESTERN SIGNAL CO RE (TF)    
2nd Lt A A HALL 5th Batt NORTHUMBERLAND FUSILIERS    
2nd Lt E HALL RE    
2nd Lt G HALL 14th Batt CHESHIRE REGT    
Lt J St G HALL 2nd CANADIAN CONTINGENT    
  K HALL 14th Batt KLR    
Capt R L HALL 83rd Coy MECHANICAL TRANSPORT ASC    
Lt G S HALLAS WEST LANCS DIV RE    
  H S HALSALL 10th (Scottish) Batt KLR    
  J A HANDLEY 1st City BAtt KLR    
2nd Lt B HARRIS 10th Batt SOUTH LANCS REGT    
2nd Lt J F HARRISON 5th Batt KLR    
  R N HARRISON ROYAL ENGINEERS, WESTERN SIGNAL SERVICE    
Capt R D HARRISSON AMMUNITION COL 26th BRIGADE FIELD ARTILLERY    
Bombardier F R HARTLEY 102nd BRIGADE RFA    
2nd Lt A D HAWS INFANTRY (RESERVE OF OFFICERS)    
  I HAY 10th (Scottish) Batt KLR    
  J E HEGARTY RAMC SOUTH WESTERN MOUNTED FIELD AMBULANCE    
2nd Lt H W L HENERY KING'S OWN SCOTTISH BORDERERS    
  P D HENERY CALCUTTA HORSE    
2nd Lt N HENSHAW SOUTH LANCS REGT    
  J HEPHERD 1st City Batt KLR    
Capt M S HEWETT SUPPLY AND TRANSPORT CORPS (INDIAN ARMY)    
Corpl A HEYES C Squadron DRAGOON GUARDS    
  H HEYES 1st City Batt KLR    
2nd Lt A T HEYWOOD 4th City Batt MANCHESTER REGT    
Lt A V HEYWOOD ULSTER DIV RE    
  H C HICK KING EDWARD'S HORSE    
2nd Lt W L HICKS 20th Batt KLR    
2nd Lt C S S HIGHAM MANCHESTER UNIV OTC    
2nd Lt T H HILL 8th (Irish) Batt KLR    
Lt D HOBART 24th PUNJABIS    
2nd Lt R C HODGINS 7th (Reserve) Batt KLR    
2nd Lt J G HODGKINSON RAILWAY TRANSPORT SERVICE    
Sub-Lt G P HOLDEN RNVR    
2nd Lt J W T HOLLAND 7th Batt KLR    
2nd Lt R N HOLMES 9th Batt LINCS REGT    
Capt A S HOPPER RAMC (LANCS AND CHESHIRE) RGA    
  F HOPWOOD 10th (Scottish) Batt KLR    
  R HOPWOOD 4th Batt CHESHIRE REGT    
Sergt F R HOWELL 17th Batt KLR    
2nd Lt C N HUDSON 5th Batt KLR    
2nd Lt G H HUES RE    
Sergt R A HUGHES 6th (Rifle) Batt KLR    
  G H HULME LANCASHIRE HUSSARS    
  T HULME 4th City Batt KLR    
  A M HUTCHINSON CALCUTTA SCOTTISH    
Lt-Col R L HUTCHINSON RE WELSH DIVISION (TF)    
  C K IMISON 1st City Batt KLR    
  G H IMISON 1st City Batt KLR    
2nd Lt J A IMISON 3rd EAST SURREY REGT    
2nd Lt S R INCE 18th Batt KLR    
2nd Lt E J JACKSON RFA    
Lt E W JACKSON 13th Batt ROYAL WELSH FUSILIERS    
2nd Lt F W JACKSON 1st WEST LANCS FIELD CO RE    
  J K E JACKSON NEW ZEALAND EXPEDITIONARY FORCE    
  P S JACKSON KING EDWARD'S HORSE    
Corpl E W JAMES ROYAL CANADIAN DRAGOONS    
  A W JERMY 2nd Batt KLR    
  J R JOHNSON 17th Service Batt KLR    
2nd Lt A G JONES ASC    
Capt A W D JONES ASC    
2nd Lt C M JONES ROYAL WELSH FUSILIERS    
2nd Lt H J JONES 3/4th NORTHAMPTONSHIRE REGT    
2nd Lt J H R JONES 7th (Service) Batt SOUTH LANCS REGT    
Lt J T Hughes JONES ARMY ORDNANCE DEPT    
2nd Lt M V JONES 7th Batt RWF    
Lt S G JONES ROYAL NAVAL DIV (ANSON Batt)    
2nd Lt Stanley JONES ROYAL WELSH FUSILIERS    
Lt W J JONES 6th (Rifle) Batt KLR    
  A JOWETT 10th (Scottish) Batt KLR    
  G KEATING PUBLIC SCHOOLS Batt MIDDLESEX REGT    
2nd Lt J KEATING 1st CAMBRIDGESHIRE REGT    
Sapper A L KEET WIRELESS SECTION RE    
Capt H G KEET 5th Batt KLR    
  D KERR 6th (Rifle) Batt KLR    
  G KERR 6th (Rifle) Batt KLR    
  N KERR 6th (Rifle) Batt KLR    
  G KIRKPATRICK 10th (Scottish) Batt KLR    
Surgeon R H KNOWLES HMS Pembroke    
  H J G LAING 14th Batt 1st CANADIAN CONTINGENT    
Capt N P LAING RAMC    
Capt A B M LAKE 5th Batt CHESHIRE REGT    
2nd Lt C B LEATHER 18th Batt KLR    
2nd Lt R F LEATHER RFA    
Lce-Corpl G C LEECE DENBIGHSHIRE HUSSARS    
Major C F LIARDET LANCS AND CHESHIRE RGA    
  J E LINTON 6th (Rifle) Batt KLR    
2nd Lt J H M LITTLE 6th (Rifle) Batt KLR    
Lt T W LLOYD RE    
2nd Lt W E LLOYD 10th (Scottish) Batt KLR    
  E LOCKINGTON 72nd SEAFORTH HIGHLANDERS CANADIAN CONTINGENT    
Lt V LOGAN RAMC    
2nd Lt E H LOMAX 10th S  LANCS REGT    
Bombr J G LOMAX RFA (TF)    
  H LONGTON 1st City Batt KLR    
  P LONGTON 4th City Batt KLR    
Lt E W H LUCK 5th (EARL OF CHESTER'S) Batt CHESHIRE REGT    
Major H N LUMB 8th Batt SUFFOLK REGT    
2nd Lt A T LUNT 6th (Rifle) Batt KLR    
2nd Lt E A LUNT 12th LANCS FUSILIERS    
  R M LUNT INNS OF COURTS OTC    
2nd Lt A A LYONS 12th (Service) Batt MANCHESTER REGT    
2nd Lt W C MACALISTER 4th City Batt KLR    
2nd Lt W S MacCUNN SCOTTISH BORDERERS    
2nd Lt R MACDONALD 15th Batt KLR    
2nd Lt W A MACFARLANE 2nd LINE WELSH DIV TRAINING ASC    
  C S MACKAY KING EDWARD'S HORSE    
Lt D R MACPHAIL SOUTH LANCS REGT    
Capt B W MACPHERSON 4th Batt KLR Asst Dist Officer S. Prov Nigeria    
  N MACVIE PUBLIC SCHOOLS BATTALION    
  J M MALKIN 10th (Scottish) Batt KLR    
2nd Lt J R MALLALIEU 14th Batt CHESHIRE REGT    
Lieut-Com W MAPLES RNVR    
Capt E B MARSH RAMC    
Lt W B MARSHALL RAMC    
2nd Lt L M MARTIN-JONES 3rd ROYAL WELSH FUSILIERS    
2nd Lt N J D MARTYN 3rd LANCS FUSILIERS    
  C E MARWOOD 6th (Rifle) Batt KLR    
Capt J A McFARLANE 10th (Scottish) Batt KLR (TF Reserve)    
  G F McGACHAN 4th Batt CHESHIRE REGT    
  J E G McGIBBON RAMC 1st WEST LANCS FIELD AMBULANCE    
Lt A M McGILCHRIST      
  F McGUFFIE UNION FORCES SOUTH AFRICA (RHODESIA CONTINGENT)    
2nd Lt D McKECHNIE W LANCS RE    
Corpl D A McLAREN (Chemist) RE    
Col J M McMASTER Commanding 5TH bATT klr    
2nd Lt A E MEESON 170th Batt RFA    
2nd Lt L B MILL 10th (Scottish) Batt KLR    
Capt E S MILLER (MD) RAMC (Versailles Hospital)    
Capt J M MITCHELL 8th (S) Batt EAST SURREY REGT    
2nd Lt C D MOCATTA 7th Batt WARWICKSHIRE REGT    
2nd Lt D T MORGAN RFA    
Lt M T MORGAN RAMC    
Lt R T MORGAN 4th WEST LANCS RFA (Reserve)    
Major R K MORRISON 3rd City Batt KLR    
  E MORTON 10th (Scottish) Batt KLR    
2nd Lt G E MORTON 9th Batt KLR    
  J L MUIR ROYAL FUSILIERS MGS    
Capt W C MUMFORD 7th Batt KLR    
  W D NEWCOMB 1st BRITISH FIELD HOSPITAL, SERBIA    
Capt D NISBETT 5th Batt SOUTH LANCS REGT    
  J G NIXON 1st City Batt KLR    
Corpl R NIXON (Medical) 2nd City Batt KLR    
2nd Lt R NORRIS 4th Batt CHESHIRE REGT    
2nd Lt C R OLVER 9th Batt THE BUFFS    
  A Emrys OWEN 10th (Scottish) Batt KLR    
Capt G St J OWEN 19th Batt MANCHESTER BREGT    
Capt J G PARIS 9th Batt KLR and OC BRIGADE MACH GUNS SOUTH LANCS BRIGADE    
  T H PARRY 3rd Batt KLR    
Major W B PEARCH RAILWAY TRANSPORT SERVICE    
  G S PEARCY 10th ROYAL FUSILIERS    
  J H PENNINGTON 6th (Rifle) Batt KLR    
  P S PENNINGTON 6th (Rifle) Batt KLR    
2nd Lt S T J PERRY 9th Batt KLR    
2nd Lt C A PETRIE RGA    
2nd Lt J G PIDGEON RE    
Commander Fitzmaurice PINCHIN HMS Scotia    
  D Y PITTS 10th (Scottish) Batt KLR    
Corpl G Y PITTS (Chemist) RE    
  N PLANT 10th (Scottish) Batt KLR    
2nd Lt F R PLUMMER LANCS AND CHES RGA    
Lt H W PORTER 7th Batt KLR    
  W W POTTER 6th Squadron AUSTRALIAN LIGHT INFANTRY    
  F J PRIEST 1st WEST LANCS FIELD AMBULANCE    
2nd Lt W T PROUT 3rd Batt CHESHIRE REGT    
Rifleman C H PURDON 6th (Rifle) Batt KLR    
Rifleman H R PURDON 6th (Rifle) Batt KLR    
Sergt R G PURDON 6th (Rifle) Batt KLR    
2nd Lt A N RAE LANCS AND CHES RGA    
2nd Lt W H RAWDON-SMITH 4th (Reserve) Batt KING'S SHROPSHIRE LIGHT INFANTRY (TR)    
2nd Lt G RAYNER RE 2020nd FIELD CO (COUNTY PALATINE)    
  G B RICHARDS RBRE CHATHAM    
Lt P RILEY 5th Batt KLR    
2nd Lt Ll ROBERTS 11th Batt S WALES BORDERERS    
Lt R W C M RODGERS 1st LANCS RGA    
Temp Major E A ROSE ASC    
2nd Lieut D M ROSS ARGYLL AND SUTHERLAND HIGHLANDERS    
2nd Lt G M ROSS 35th CO RE    
Capt W D ROUGHTON HEADQUARTERS STAFF CAPE COLONIAL FORCES    
Lt C H ROWED 2/5th (Reserve) Batt SOUTH LANCS REGT    
2nd Lt J G ROWSON 3rd Batt SLR    
2nd Lt E F L RUSSELL 5th Batt KLR    
  R C SALISBURY 17th Batt KLR    
2nd Lt J D SALMON 5th Batt CHESHIRE REGT    
  J B SCHREMPFT 18th Batt KLR    
Surgeon Claude SCOTT HMS Wildfire    
Capt D G H H SCOTT-TUCKER 1st Batt KLR    
Lce-Corpl H B SCOTT-TUCKER 23rd Batt ROYAL FUSILIERS    
2nd Lt J N SERGIADES 3rd City Batt KLR    
Sub-Lt R SERVADES HMS Exe TORPEDO DESTROYER    
2nd Lt A N SHELMERDINE 7th Batt KLR    
Lt H N SHELMERDINE 3rd WEST LANCS BRIGADE RGA    
2nd Lt S G B SIMMONS 8th Batt LANCS FUSILIERS    
Major A P Hope SIMPSON 1st WEST LANCS AMBULANCE    
Capt D J SINCLAIR SOUTH LANCS REGT    
  C L SOLOMON 17th Batt KLR    
  H SOLOMON 17th Batt KLR    
  A K SPEEDEN 6th (Rifle) Batt KLR    
  G M SPEEDEN 1st Batt ROYAL NAVAL VOLUNTEER RESERVE    
  R SPEEDEN 30th BRITISH COLOMBIAN HORSE    
  W K SPEEDEN WIRELESS OPERATOR under ADMIRALTY    
Sergt F O STARKEY 19th (Service) Batt KLR    
2nd Lt F E STANSFIELD 16th Batt CHESHIRE REGT    
Staff Sergt H STEPHEN RAMC    
Corpl J V STEPHENS (Chemist) RE    
Sergt J R STERN 6th (Rifle) Batt KLR    
2nd Lt P D STEVENSON KING EDWARD'S HORSE    
Capt K B STODDART 2nd City Batt KLR    
  R H STOREY 10th (Scottish) Batt KLR    
Driver C STRUMPEL WEST LANCS RAMC    
Lt H SUMNER AVC STAFF WEST LANCS DIV    
2nd Lt W H SWIFT 6th HAMPSHIRE REGT    
  H SYMINGTON 1st Batt GORDON HIGHLANDERS    
  S K SYMOND 6th (Rifle) Batt KLR    
Sergt W TANSLEY ROYAL ENGINNERS    
2nd Lt B E TAYLOR 11th (Service) Batt CHESHIRE REGT    
  D G A TAYLOR 10th Scottish Batt KLR    
Col G Kyffin TAYLOR Commanding WEST LANCS (Reserve) DIVISIONAL TERRITORIAL FORCES    
Capt J Stopford TAYLOR 1st CIty Batt KLR    
  L B TAYLOR 4th Batt CHESHIRE REGT    
2nd Lt I S THOMAS ROYAL WELSH FUSILIERS    
  H B THOMPSON 4th Batt OXFORD AND BUCKS LIGHT INFANTRY    
2nd Lt R D THOMPSON 9th Batt EAST LANCS REGT    
2nd Lt C P THORNTON 3rd Batt KLR Special Reserve    
QMS S H THORNTON 20th Batt 2nd CANADIAN EXPEDITIONARY FORCE    
  R THORNTON 20th KING'S LIVERPOOL (Service) Batt    
  L M TINKLER KING EDWARD'S HORSE    
  P V TINKLER LANCS FORTRESS RE    
Capt M TODD 6th (Rifle) Batt KLR    
  C W TOMKINSON 1st City Batt KLR    
Capt W A TURNER 6th (Rifle) Batt KLR    
2nd Lt H A UTTING CHESHIRE BRIGADE RFA    
Lt H C WAINWRIGHT 1st City Batt KLR    
Capt A G WALKER LANCS FORTRESS RE    
2nd Lt A H WALKER 3rd CHESHIRE REGT    
Major A Nimmo WALKER 1st LANCS Batt 1st WEST LANCS BRIGADE RFA    
2nd Lt A Norman WALKER EAST LANCS RE    
Major G L WALKER 1st LANCS Batt 1st WEST LANCS BRIGADE RFA    
2nd Lt T A WALTON 5th Batt KLR    
  A WARBURTON 6th (Rifle) Batt KLR    
Sergt E WARBURTON CANADIAN CONTINGENT    
Lt G WARBURTON RN SUBMARINE B9 MALTA STN    
Lt H WARBURTON WORCESTERSHIRE REGT    
2nd Lt G WARRINGTON ASC NORTH WALES BRIGADE    
2nd Lt A S WATKINSON 1st FIELD CO EAST LANCS RE    
  J L WEBB 1st City Batt KLR    
Trooper C WESBTER STRATHCONA'S HORSE    
  L T WEST 12th Batt KLR    
Capt G H A WESTBY 6th (Rifle) Batt KLR    
2nd Lt K M WHYTE LANCS FORTRESS RE    
2nd Lt D F WILKINSON 12th Batt KLR    
  A E WILLIAMS MOTOR AMBULANCE CONVOY BRITISH AMB COMMITTEE    
  A T WILLIAMS INNS OF COURT OTC    
Major C L WILLIAMS (MD) INDIAN MEDICAL SERVICE (retired) BASE HOSPITAL (Indian Troops) BRIGHTON    
Capt H C WILLIAMS LANCS FORTRESS RE    
Surgeon H P WILLIAMS HM HOSPITAL SHIP Martin    
Capt J C M WILLIAMS 13th LANCS Batt 3rd WEST LANCS BRIGADE RFA    
2nd Lt J R WILLIAMS 10th Scottish Batt KLR    
Sergt K S WILLIAMS B Squadron KING EDWARD'S HORSE AND OVERSEA DOMINIONS REGT    
2nd Lt O H WILLIAMS 6th Service Batt (THE BUFFS) EAST KENT REGT    
2nd Lt W N WILLIAMS SOUTH LANCS REGT    
  A V WILLIAMSON ARMY SERVICE CORPS    
Capt C W WILSON 6th (Rifle) Batt KLR    
  R S WILSON Governor NUBA MTNS PRO SOUDAN    
  S M WILSON 6th (Rifle) Batt KLR    
Capt T R WILTON WORKS CO LANCS FORTRESS RE    
Lt R H C WINDLE 11th Batt HANTS REGT    
  B H WITTY DENBIGHSHIRE HUSSARS    
Capt C H P WOOLASTON 12th WARWICKSHIRE REGT    
Gunner S L WOOD MONTREAL HEAVY ARTILLERY    
Major M WOODS 4th SOUTH LANCS RIFLES    
2nd Lt E WOOLL 5th Batt CHESHIRE REGT